Ekmek, Kahvaltı, Tatlı, Yazılarımız

Çorlu’da kahvaltı ve pasta denince akla gelen ilk yer “Maya Çorlu”

Maya – Çorlu’da bir kahvaltı serüveni

Maya Kafe, Çorlu’da 2018 yılında kurulmuş yerel bir işletmedir. Kaliteli ürün, kaliteli hizmet, güler yüz ve samimiyet ilkesi ile yola çıkmış ve müşterini bu döngü içerisinde hayatının merkezine yerleştirmiştir. Öncelikli hedefi, 15 masası olan bu küçük ve sıcak ortamda bir aile atmosferi yaratabilmektir. Fırınından taze çıkmış ekşi mayalı ekmeğinin kokusu bizi anneannelerimizin peçka sobalarda ekmek yaptığı o günlere götürür ve yer sofralarında yapılan sohbete dâhil eder. Üzeri çıtır çıtır kızarmış, içerisi pamuk gibi yumuşak bu ekmek adeta bir doğa harikasıdır. Doğal, katkısız, 2011 doğumlu ekşi mayası ile bu ekmek günden güne, yıldan yıla güzelleşir. Çorlu’da kahvaltı edilebilecek belki de birçok yer olabilir ama Maya bir ruha sahiptir. Misafirlerinin çoğu Çorlu civarında olsa da zaman zaman İstanbul, Edirne Çanakkale’den sadece bu ekmeği yemek için bile gelen olur. Kahvaltısındaki her bir ürün seçmedir ve kalitesinden hiçbir zaman ödün verilmez. Hiçbir zaman bir ticarethane olmamıştır, önceliği güzel insanlara güzel yiyecekler sunma, güzel vakit geçirecekleri ortamı yaratmaktır. Ailelerimizin ve kültürümüzün bizlere öğrettiği sevgi, saygı ve karakter sahibi olma değerlerini her yaptığı işe yansıtır; tüm çalışanları ile bu ilkelere bağlı kalır. Maya Çorlu’nun kahvaltısında ve sandviçlerinde kullandığı ekşi mayalı ekmeğin unu Balıkesir’den ve Antep’ten gelir, genetiği ile oynanmamış atalık undur, karadut reçeli İzmir’den geleneksel yöntemlerde üretim yapan küçük bir üreticiden gelir, zeytini Balıkesir’den gelir, inciri Aydın’dan gelir, kayısısı Malatya’dan gelir, avokadosu Antalya’dan gelir. Çorlu’daki en iyi kahvaltı için Maya’nın kapıları her gün açıktır. Bir Pazar günü göz ucu ile içeri baktığınızda, mama sandalyelerindeki küçükler, etrafta koşuşturan çocuklar, anneler, babalar, anneanneler, babaanneler her yaştan ve her kesimden insan vardır. Gülen yüzler vardır. Maya Çorlu’da kahvaltının gözdesi ise “Pişi”dir. Sabah 07:00’de iş başı yapıldığı gibi ilk olarak pişi hamuru çevrilir, günlük, taze ve kendine has hamuru ile yapılanı pişi yumuşacık ve lezizdir.

 

Çorlu Kahvaltı
Çorlu’da Kahvaltı

 

Maya – Çorlu’da pasta sanatı

Öğlen saatleri yaklaşırken kahvaltı yoğunluğu yerini tatlı bir yoğunluğa bırakır. Tatlı bir yoğunluk derken, gerçek anlamda bir tatlı yoğunluğudur. Menüdeki tatlıların ve pastaların bir kısmı her gün dolapta yerini alırken bir kısmı ise kendini sürekli yeniler. San Sebastian, Çilekli-Limonlu Tart, Mozaik Pasta, Magnolia, Cheesecake, Churro, Waffle, Pancake, Havuçlu-Cevizli Kek gibi tatlılar Maya’da en çok beğenilen tatlardır. Medovik ve Mereng Pasta gibi tatlılar ise hafta sonlarının baş tacıdır. Her ne kadar yapım aşaması zahmetli ve sabır gerektirse de, Maya’da en değer verilen şey el emeğidir. Hiçbir üründe katkı maddesi kullanılmaz ve zahmetten kaçılmaz. İnsanlara sunduğu en değerli şey el emeği ve kalitedir.

Çorlu’da pasta konusunda kaliteli ellere ve ince bir zevke sahiptir. Eski dünyaya ait şeker hamuru pastaların yerine modern dokunuşlarla çiçek, makaron ve çikolata süslemeler yapar.  Pastaları Çorlu’da doğum günleri, nişan, söz ya da özel günlerin konseptlerinde tamamlayıcı bazen de günün simgesi rolünü üstlenir. İnsanların mutluluklarına ortak olur bazen de salt mutluluğun kaynağı kendisidir.

 

Maya Çorlu’nun yarattığı değerler hem karnı doyurur hem ruhu. Çorlu’da kaliteli bir kahvaltı ve pasta dendiği zaman akla Maya gelir. Maya bir tatlı dükkânından fazlasıdır.

Reklam

“Çorlu’da kahvaltı ve pasta denince akla gelen ilk yer “Maya Çorlu”” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.